Aktualności1st
Biuro parafialne1st
Ogłoszenia parafialne1st
Intencje mszalne1st
Msze św. i nabożeństwa1st
Nasza parafia1st
Duszpasterze1st
Ministranci1st
Osoba Pierwszego Kontaktu1st
Grupy parafialne1st
Wieści z budowy1st
Wokół wiary1st
Galeria zdjęć1st
Sakramenty w parafii1st
Patroni naszej parafii1st
Mały modlitewnik1st
Kontakt1st
Wokół wiary


Wokół wiary (cz. 3)

Gdy przyjdzie czas próby…

Wiara jest procesem i wymaga stałej pracy nad sobą. Nie jest to łatwe, bo wymaga siły woli, stałego zaangażowania i wysiłku. Tylko współpraca z łaską Bożą i częste uczestnictwo w sakramentach podparte pogłębianiem wiedzy może dać owoce, jakich oczekujemy.

Najtrudniej jest wtedy, gdy przychodzą chwile próby. A ma je każdy. Wielu świętych doświadczało czegoś, co nazywali „ciemnością” lub „pustynią”. Odczuwali wówczas osamotnienie, pustkę i beznadzieję. Trwało to nieraz całymi tygodniami. Jednak wytrwali i teraz są dla nas wzorem i nadzieją na lepszy czas.

Naród Wybrany przebywał przez 40 lat na pustyni – był to dla niego bardzo trudny czas próby. Bo najpierw Bóg w cudowny sposób wyrywa ich z rąk Egipcjan, a potem poddaje w surowych warunkach pustyni próbom i pokusom, którym po dużej części ulegają, później przechodzą kolejne przemiany i znów ulegają namowom złego… W końcu jednak docierają do Ziemi Obiecanej i otrzymują ją na własność podporządkowując sobie tamtejsze narody. Tak wygląda życie każdego człowieka: raz jest wierny i posłuszny Bogu, a raz błądzi z dala od Niego, a nawet czci jakieś „złote cielce”, które mogą przybierać przeróżne formy.

Góra Kuszenia koło Jerycha z XIX-wiecznym monastyrem greckim
Góra Kuszenia koło Jerycha z XIX-wiecznym monastyrem greckim
Ewangelie opisując Chrystusowy 40-dniowy pobyt na Pustyni Judzkiej też wskazują na Jego samotność. Była ona potrzebna by mógł On przygotować się do intensywnego okresu nauczania oraz czekających Go wkrótce zbawczych wydarzeń. Nasz Wielki Post jest także czasem wyciszenia i zatrzymania się w celu nawiązania głębszej relacji z Bogiem i odnowienia wiary.

Duch wyprowadził Jezusa na pustynię w celu poddania Go, jak pisze św. Mateusz, próbom ze strony diabła. Podobnie dzieje się w życiu każdego człowieka – Bóg czasami dopuszcza pokusy, by po okresie ciężkich nieraz prób, w konsekwencji umocnić i pogłębić jego wiarę. Post 40-dniowy i niezakłócony kontakt z Bogiem umocnił ludzką naturę Jezusa na tyle, iż z łatwością oparł się On typowo ludzkim pokusom: zaspokojenia głodu, uzyskania władzy i zmuszenia Boga do działania na Jego korzyść. Szatan opiera się grzechu pychy, na przez który sam został odrzucony przez Boga i na zawsze utracił niebo.

Co czuli Apostołowie po aresztowaniu Jezusa? Z pewnością wielki strach, być może chwilowy brak nadziei. Byli zdezorientowani całą tą sytuacją, choć częściowo można było ją przewidzieć. Jednak mimo wszystko trzymali się razem i trwali na modlitwie, a ona dawała im siłę. Nie wiedzieli, co będzie dalej, bo nie rozumieli słów Jezusa i nie pojmowali symboliki gestów przez Niego wykonywanych. Jednak po kilku dniach odzyskali swą radość i nadzieję – oglądali Zmartwychwstałego i słuchali jak On sam „wyjaśniał im pisma”. To pokazuje, jakim umocnieniem może być trwanie we wspólnocie Kościoła i karmienie się Słowem Bożym. Dają one moc, dzięki której odzyskuje się swoją życiową „jasność”.

Każdy z nas ma swoją pustynię, na której przebywa czasem bardzo długo, odczuwając smutek, czasem bezsens wszystkiego, głód i osamotnienie. Najważniejsze, byśmy pamiętali, że doświadczenia, jakim nas Bóg poddaje, mają swój głębszy sens. Wszak „złoto próbuje się w ogniu” (1P1). Nawet z tego, co po ludzku złe, niesprawiedliwe i beznadziejne Bóg może wyprowadzić dobro. Czasem sens cierpienia jest niewidoczny dla naszych oczu – teraz widzimy bowiem „jakby w zwierciadle, niejasno”, potem zaś ujrzymy „twarzą w twarz”. Teraz poznajemy „na sposób dziecięcy”, ale potem „wyzbędziemy się tego, co dziecięce” (Pnp, 13). Potrzeba tylko trochę wiary i zaufania.

(mj)


1st
1st
1st
1st
1st
1st
1st
1st
1st
1st
1st
1st
1st
1st
1st
1st
1st
1st
Polecamy:
1stNapisz do nas
kancelaria adwokacka warszawa