Aktualności1st
Biuro parafialne1st
Ogłoszenia parafialne1st
Intencje mszalne1st
Msze św. i nabożeństwa1st
Nasza parafia1st
Duszpasterze1st
Ministranci1st
Osoba Pierwszego Kontaktu1st
Grupy parafialne1st
Wieści z budowy1st
Wokół wiary1st
Galeria zdjęć1st
Sakramenty w parafii1st
Patroni naszej parafii1st
Mały modlitewnik1st
Kontakt1st
Patroni naszej parafii


św. S. M. Faustyna

Siostra Maria Faustyna Kowalska

Święta przyszła na świat w Głogowcu (woj. łódzkie, pow. łęczycki) 25 sierpnia 1905 r. Powołanie zakonne odczuła już w wieku 7 lat. Jej nauka trwała tylko 3 lata, bowiem potem musiała zrobić miejsce młodszym dzieciom i zająć się pracą - pomocą rodzicom w utrzymaniu domu.

Łagiewniki - relikwie św. Faustyny
Łagiewniki - relikwie św. Faustyny
W 1924 roku doznała wizji umęczonego Chrystusa, który polecił jej, by wstąpiła do zakonu. Wierna temu wezwaniu, na przekór rodzicom, udała się do Warszawy, by znaleźć zgromadzenie, które ją przyjmie. Niestety, na każdym kroku spotykała się z odmową, aż wreszcie pojawiła się nadzieja - pod warunkiem wniesienia posagu mogła otrzymać miejsce w klasztorze Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Tam też rozpoczęła postulat od 1 sierpnia 1925 roku. Pełniła obowiązki kucharki, furtianki i ogrodniczki.

 

Sanktuarium w Łagiewnikach
Sanktuarium w Łagiewnikach
W styczniu 1926 r. Helena została przeniesiona do dzisiejszych Łagiewnik. W kwietniu tegoż roku przywdziała habit, przybierając imię zakonne Maria Faustyna. Śluby wieczyste złożyła zaś 1 maja 1933 roku w Krakowie. Potem przebywała przez 3 lata w Wilnie.

 

Spowiednik Faustyny, bł. ks. Michał Sopoćko, polecił jej spisywać swoje przeżycia duchowe i doświadczenia. Tak powstał jej słynny "Dzienniczek", zawierający m.in. tekst Koronki do Miłosierdzia Bożego, podyktowany jej przez samego Jezusa. Znajduje się tam też wiele nakazów i wskazówek, jakie przez te kilka lat otrzymywała Święta od Miłosiernego. Dlatego Jezus nazwał ją „sekretarką Bożego Miłosierdzia”. To św. Faustyna przekazała światu wolę Boga odnośnie ustanowienia święta ku czci Miłosierdzia Bożego (w niedzielę następującą bezpośrednio po Niedzieli Zmartwychwstania), a także doprowadziła do powstania słynnego i czczonego na całym świecie obrazu "Jezu, ufam Tobie", którego oryginał znajduje się w Wilnie. W "Dzienniczku" Faustyna opisała również otrzymane dary bilokacji, stygmatów ukrytych, czytania w duszach ludzkich, proroctwa oraz ataki demonów, jakich doznawała.

S.M. Faustyna zmarła wieczorem 5 października 1938 r. w Krakowie-Łagiewnikach. 18 kwietnia 1993r. została beatyfikowana przez Jana Pawła II, który jeszcze jako arcybiskup krakowski brał czynny udział w jej procesie beatyfikacyjnym. Kanonizacji dokonał również nasz rodak na Stolicy Piotrowej w dn. 30 kwietnia 2000 r. w Rzymie. W 2005 r. została patronką Łodzi. Wspomnienie liturgiczne Świętej przypada 5 października.

 

Fragm. naszego parafialnego relikwiarza
Fragm. naszego parafialnego relikwiarza
W naszej parafii Święta jest obecna od sześciu lat w znaku swych relikwii, które czcimy w szczególny sposób podczas comiesięcznych nabożeństw, odprawianych każdego 5. dnia miesiąca. W czerwcu bieżącego roku zaszczytu posiadania jej relikwii dostąpiła też sąsiadująca z nami chojnicka parafia Matki Boskiej Królowej Polski (ich uroczyste wprowadzenie do światyni będzie miało miejsce w listopadzie). Są to relikwie I stopnia (czyli wzięte z ciała Świętej) – w obu przypadkach fragmenty kości św. Faustyny Kowalskiej.

Na temat św. Faustyny i jej dzieła można więcej poczytać tutaj. Gorąco polecam tę stronę, także z powodu frapującej animacji tam umieszczonej!

(mj)


1st
1st
1st
1st
1st
1st
1st
1st
1st
1st
1st
1st
1st
1st
1st
1st
1st
1st
Polecamy:
1stNapisz do nas
kancelaria adwokacka warszawa