Naczynia liturgiczne i bielizna kielichowa
 |
Kielich maszalny z bielizną (fot. mj) |
Naczynia liturgiczne
Kielich - jedno z naczyń liturgicznych używanych do sprawowania sakramentu Eucharystii; umieszcza się w nim wino do konsekracji.
Patena to naczynie liturgiczne zazwyczaj w kształcie talerzyka przeznaczone dla konsekrowanej Hostii.Patena kielichowa jest płaska, mieści się na niej tylko jedna lub kilka Hostii. Patenę głęboką wykorzystuje się, gdy oprócz Hostii trzeba konsekrować komunikanty.
Patena komunijna (z uchwytem) – trzymana przez ministranta w czasie Komunii św. pod brodą wiernego, aby nie utracić żadnej cząstki Ciała Chrystusa.
 |
(fot. mj) |
Ampułki - naczynia liturgiczne stojące przeważnie na małej metalowej tacy, w których przechowywane jest wino lub woda, są używane podczas przygotowania darów, gdy kapłan wlewa do kielicha wino i wodę, a następnie obmywa palce swoich dłoni oraz do puryfikacji kielicha, puszek i pateny.
Puszka (cyborium) – naczynie na konsekrowane komunikanty w formie kielicha z wieczkiem, służące do przechowywania komunikantów i rozdzielania Komunii św. innym uczestnikom liturgii.
Może ona być także niewielkim naczyniem, w którym przenosi się kilka komunikantów, np. do chorych (pyksis).
Vasculum – naczynie z wodą, zazwyczaj stojące przy tabernakulum. Służy do obmywania palców przez kapłana lub szafarza po udzieleniu Komunii św. Jeżeli wierny znajdzie cząstkę Ciała Pańskiego, która upadła przy udzielaniu Komunii św., a nie ma kapłana, który spożyłby ją lub umieściłby w tabernakulum, powinien umieścić ją w vasculum.
Monstrancja − naczynie liturgiczne służące do umieszczania w nim konsekrowanej Hostii, celem wystawiania na ołtarz podczas nabożeństw, adoracji, błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem oraz w czasie procesji.
Melchizedek − część składowa monstrancji będąca metalową oprawką najczęściej w kształcie półksiężyca, która przytrzymuje konsekrowaną Hostię wystawioną w monstrancji. Przechowuje się go w kustodii w tabernakulum.
Kustodia – metalowe naczynie liturgiczne; w kształcie puszki z nóżką, często bogato zdobione, pozłacane od środka i przeznaczone do przechowywania w tabernakulum Najświętszego Sakramentu pod postacią Hostii.
Bielizna kielichowa
Korporał – kwadratowy obrus o wymiarach 50x50 cm, najczęściej jest on rozkładany poczwórnie. Na jego środku powinien znajdować się naszyty krzyż. W czasie Mszy św. ustawiane są na nim: kielich, patena oraz cyborium. Używa się go także do wystawienia Najświętszego Sakramentu. Korporał powinien być wykonany z tkaniny naturalnej (płótno, len). Symbolizuje całun, w który owinięte było ciało Jezusa w grobie.
 |
(fot.mj) |
Palka jest kwadratowym, usztywnionym materiałem służącym do przykrywania kielicha podczas Mszy św. Ma ona zabezpieczyć postacie eucharystyczne przed zanieczyszczeniem.
Puryfikaterz – niewielki ręczniczek (40 cm na 25 cm) służący do czyszczenia (puryfikacji) naczyń liturgicznych po Komunii Św. Często bywa obszyty koronką, w środku ma wyhaftowany krzyż. Nie powinno się go prać, wyrzucać ani rozkładać bez potrzeby dlatego, że mogą być na nim partykuły (cząstki) Najświętszego Sakramentu, które nie mogą upaść na ziemię. Zużyty puryfikaterz powinien zostać oczyszczony z partykuł, a następnie spalony.
Welonem okrywa się kielich mszalny przed rozpoczęciem liturgii Zdejmuje się go podczas przygotowania ołtarza oraz ponownie nakłada po puryfikacji naczyń liturgicznych. Kolor welonu powinien być biały lub zgodny z kolorem liturgicznym.
(mj)