Aktualności1st
Biuro parafialne1st
Ogłoszenia parafialne1st
Intencje mszalne1st
Msze św. i nabożeństwa1st
Nasza parafia1st
Duszpasterze1st
Ministranci1st
Osoba Pierwszego Kontaktu1st
Grupy parafialne1st
Wieści z budowy1st
Wokół wiary1st
Galeria zdjęć1st
Sakramenty w parafii1st
Patroni naszej parafii1st
Mały modlitewnik1st
Kontakt1st
Ministranci


Naczynia liturgiczne i bielizna kielichowa

Kielich maszalny z bielizną (fot. mj)
Kielich maszalny z bielizną (fot. mj)
Naczynia liturgiczne

Kielich - jedno z naczyń liturgicznych używanych do sprawowania sakramentu Eucharystii; umieszcza się w nim wino do konsekracji.
 
Patena to naczynie liturgiczne zazwyczaj w kształcie talerzyka przeznaczone dla konsekrowanej Hostii.Patena kielichowa jest płaska, mieści się na niej tylko jedna lub kilka Hostii. Patenę głęboką wykorzystuje się, gdy oprócz Hostii trzeba konsekrować komunikanty.
 
Patena komunijna (z uchwytem) – trzymana przez ministranta w czasie Komunii św. pod brodą wiernego, aby nie utracić żadnej cząstki Ciała Chrystusa.
 
(fot. mj)
(fot. mj)
Ampułki
- naczynia liturgiczne stojące przeważnie na małej metalowej tacy, w których przechowywane jest wino lub woda, są używane podczas przygotowania darów, gdy kapłan wlewa do kielicha wino i wodę, a następnie obmywa palce swoich dłoni  oraz  do puryfikacji kielicha, puszek i pateny.
 
Puszka (cyborium) –  naczynie na konsekrowane komunikanty w formie kielicha z wieczkiem, służące do przechowywania komunikantów i rozdzielania Komunii św.  innym uczestnikom liturgii.
Może ona być także niewielkim naczyniem, w którym przenosi się kilka komunikantów, np. do chorych (pyksis).
 
Vasculum  – naczynie z wodą, zazwyczaj stojące przy tabernakulum. Służy do obmywania palców przez kapłana lub szafarza po udzieleniu  Komunii św. Jeżeli wierny znajdzie cząstkę Ciała Pańskiego, która upadła przy udzielaniu Komunii św., a nie ma kapłana, który spożyłby ją lub umieściłby w tabernakulum, powinien umieścić ją w vasculum.
 
Monstrancja  − naczynie liturgiczne służące  do umieszczania w nim konsekrowanej Hostii, celem wystawiania na ołtarz podczas nabożeństw, adoracji, błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem oraz w czasie procesji.
 
Melchizedek  − część składowa monstrancji będąca metalową oprawką najczęściej w kształcie półksiężyca, która przytrzymuje konsekrowaną Hostię wystawioną w monstrancji. Przechowuje się go w kustodii w tabernakulum.
 
Kustodia  – metalowe naczynie liturgiczne; w kształcie puszki z nóżką, często bogato zdobione, pozłacane od środka i przeznaczone do przechowywania w tabernakulum Najświętszego Sakramentu pod postacią Hostii.


Bielizna kielichowa

Korporał  – kwadratowy obrus o wymiarach 50x50 cm, najczęściej jest on rozkładany poczwórnie. Na jego środku powinien znajdować się naszyty krzyż. W czasie Mszy św.  ustawiane są na nim: kielich, patena oraz cyborium. Używa się go także do wystawienia Najświętszego Sakramentu. Korporał powinien być wykonany z tkaniny naturalnej (płótno, len). Symbolizuje  całun, w który owinięte było ciało Jezusa  w grobie.
 
(fot.mj)
(fot.mj)
Palka
jest kwadratowym, usztywnionym materiałem służącym do przykrywania kielicha podczas Mszy św. Ma ona zabezpieczyć postacie eucharystyczne przed zanieczyszczeniem.
 
 
 
 
Puryfikaterz – niewielki ręczniczek (40 cm na 25 cm) służący do czyszczenia (puryfikacji) naczyń liturgicznych po Komunii Św. Często bywa obszyty koronką, w środku ma wyhaftowany krzyż. Nie powinno się go prać, wyrzucać ani rozkładać bez potrzeby dlatego, że mogą być na nim partykuły (cząstki) Najświętszego Sakramentu, które nie mogą upaść na ziemię. Zużyty puryfikaterz powinien zostać oczyszczony z partykuł, a następnie spalony.
 
Welonem okrywa się kielich mszalny przed rozpoczęciem liturgii Zdejmuje się go podczas przygotowania ołtarza oraz ponownie nakłada po puryfikacji naczyń liturgicznych. Kolor welonu powinien być biały lub zgodny z kolorem liturgicznym.

(mj)


1st
1st
1st
1st
1st
1st
1st
1st
1st
1st
1st
1st
1st
1st
1st
1st
1st
1st
Polecamy:
1stNapisz do nas
kancelaria adwokacka warszawa